Скулптуре на мјестима некадашњих депонија

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Скулптуре од камена рад вајара Бојана Микулића, поводом Дана града Бање Луке, постављене су на четири локације – на мјестима некадашњих депонија. Свака слулптура има свој назив и представља својеврсни апел свима нама да се освијестимо и престанемо уништавати околину.

Бојан Микулић, бањалучки вајар истакао је да је ријеч о пилот пројекту под називом „Лијечење простора“ тзв. литопунктура, који је пласирала Фондација Фридрих Еберт, а који подразумијева да умјетничка скулптура не мора нужно да се налази на репрезентативној локацији, већ да су скулптуре смјештене на простору некадашњих депонија.

-До сада су постављене четири скулптуре, а биће постављене још четири. Пројекат би требало да буде презентован у Берлину, након чега ће бити познато да ли ће бити продужен на још три године, када је у плану да се у цијелом региону постављају скулптуре у борби против смећа – истакао је Микулић, те позвао грађане да предложе потенцијалне локације на којима имају сазнања о проблему стварања дивљих депонија.

Откривању скулптуре у насељу Врбања, присуствовао је и градоначелник Драшко Станивуковић који је истакао да је његова преокупација, која датира још од времена док је био одборник и народни посланик, усмјерена на рјешавање проблема са дивљим депонијама на подручју града.

-Запримао сам пријаве од стране наших грађана на седмичном нивоу. Дивље депоније су настајале таквом брзином да чак и онда када су комунални полицајци излазили на терен и уклањали депоније проблем би се рјешавао само за наредних неколико дана, након чега су људи наставили да на тим мјестима одлажу смеће. Покушавали смо и са видео надзором, међутим ни те методе нису дале жељене резултате јер је тешко утврдити идентитет особе. Заправо, овако ружне навике представљају један велики еколошки проблем – истакао је градоначелник.

Према његовим ријечима, у потпуности је подржао пројекат под називом „Лијечење простора“, чија је замисао да се дивље депоније спријече постављањем умјетничке скулптуре и уређењем зелене површине.

Како је казао градоначелник, када уредите простор тако да вас више не подсјећа на смеће и на том простору поставите умјетничку скулптуру, тада се људи засигурно неће одлучити да на том мјесту одложе ни најситнији, а камо ли крупни отпад, тако да је јако добра идеја да се умјетношћу боримо против смећа.

Он је додао да су до сада идентификоване четири локације, али да је таквих локација на подручју града заиста много, те додао да је ово пројекат за који се дају минимална средства у односу на позитиван учинак који има.

Он је захвалио у име града Бање Луке Фондацији Фридрих Еберт и младом умјетнику Бојану Микулићу и свима који су били укључени у овај значајан пројекат, рекавши да овакви умјетници треба и у будућности да добију пун ангажман, те додао да је његов циљ да Бања Луку претвори у уређен град који ће бити пун умјетнина и различитих скулптура.

Осврнувши се на друге пројекте уређења града, градоначелник је рекао да је на Тргу Крајине постављена метална скулптура у облику мегафона, затим да су и паркинзи за бицикле умјетнички урађени, а да је у плану да се уреде мјеста за уличне свираче, те да се осмисле креативни штандови за продају кокица и сладоледа.

Скулптура у Врбањи носи назив „Клица“, друга се налази у Лазареву под називом „Раст“, док околину  Бање Луке уљепшавају још двије под називима „Лука“ и „Пецка“.

Галерија фотографија: