Преминуо Милорад Телебак: Отворена књига жалости

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Поводом смрти чувеног српског лингвисте и универзитетског професора Милорада Телебака, градоначелник Бање Луке Драшко Станивуковић уписао се у књигу жалости, која је отворена у просторијама Културног центра „Бански двор“. У књигу жалости уписале су се и директорица Народног позоришта Републике Српске, Маја Додиг и овлашћене потписнице Одјељења за културу, туризам и социјалну политику и Одјељења за образовање, здравство, омладину и спорт, Невена Благојевић-Подрић и Данијела Кајкут.

Књига жалости у Банском двору биће отворена данас и сутра, 9. и 10. априла, у термину од 15 до 19 часова.

Градоначелник Станивуковић упутио је породици телеграм саучешћа, у којем је, између осталог, наведено:

„Професор Телебак је својим радом и професионалним односом према пословима који су му повјеравани оставио неизбрисив траг у културном, научном и уопште у животу нашег града. Поред одговорног односа који је имао према својим дужностима, професор се посветио очувању и промоцији значаја, љепоте и важност српског језика – темеља нашег идентитета.

Његови квалитети као човјека ведрог духа, високог морала и етичности, благе нарави и отворености за сарадњу, његов одлазак су учинили тежим свима који су имали прилике да га упознају и са њим сарађују.“

Милорад Телебак преминуо је у четвртак, 8. априла, у УКЦ-у Републике Српске, од посљедица вируса корона, а биће сахрањен 10. априла 2021. године, у 13 часова у родном мјесту Лука, Општина Невесиње.

Kомеморација поводом смрти професора Милорада Телебака, биће одржана у понедјељак, 12. априла, са почетком у 11 часова на Великој сцени Народног позоришта Републике Српске.

Милорад Телебак рођен је 1942. у Невесињу, а од 1992. године живио је у Бањој Луци.  Свој живот посветио је образовању и језичкој култури Срба, аутор је познатог ТВ серијала „Говоримо српски“, а током живота објавио је више стотина новинских текстова о језику и написао бројне популарне језичке приручнике.

Чувени лингвиста добитник је високог признања Матице српске, Повеље за укупан допринос његовању српске језичке културе, а Предсједник Републике Српске одликовао га је Орденом Његоша за допринос култивисању српског стандардног језика и развоју језичке културе народа. Професор Телебак био је члан Удружења књижевника Српске и Удружења књижевника Србије, као и члан  Комисије за фонологију и Комисије за стандардни језик у школству, администрацији, издаваштву и јавним гласилима.

Током свог радног вијека, предавао је на Универзитету у Бањој Луци, а био је ангажован и као лектор у Народном позоришту Републике Српске и на Радио-телевизији Републике Српске.