Нови апел надлежнима: Хитно реаговати по питању споменика на Бањ брду

Град Бања Лука још једном апелује да надлежне институције реагују по питању споменика на Бањ брду, који је већ неко вријеме у лошем стању, те као такав представља опасност за све посјетиоце.

Напомињемо да смо урадили оно што је у нашој надлежности, те да су службе Града оградиле споменик због безбједности суграђана који свакодневно бораве на овом познатом излетишту, док још увијек чекамо кораке надлежних републичких институција.

Наиме, споменик је ограђен како нико не би могао да прође, а истовремено је послат допис надлежним републичким институцијма да што хитније реагују, како би споменик био саниран.

Подсјећамо да је Град Бањалука још крајем прошле године упитио јавни апел Влади Републике Српске за заштиту и обнову Споменика палим Крајишницима на Бањ брду, једног од симбола Бање Луке и Републике Српске и националног споменика БиХ, с обзиром на то да Град није надлежан за обнову овог споменика.

-Обраћамо се Влади Републике Српске и ресорним министарствима, као носиоцима извршне власти у Републици Српској, без намјере да упућујемо на евентуалне кривце и са искреном жељом да позовемо све актере на одговорност и хитан ангажман, како бисмо зауставили вишегодишњи процес пропадања једног од симбола Бање Луке и Републике Српске и националног споменика Босне и Херцеговине – Комплекса споменика палим Крајишницима на Бањ брду – наведено је у допису који је упућен на адресу Владе Републике Српске.

Како се наводи, Општим оквирним споразумом за мир у Босни и Херцеговини и важећим законским и подзаконским актима, одговорност за обезбјеђење правних, научних, техничких, административних и финансијских мјера за заштиту, конзервацију, презентацију и рехабилитацију споменика је на институцијама ентитета на чијој се територији споменик налази. У конкретном случају одговорност је на Републици Српској, односно на Влади Републике Српске, што је експлицитно наведено и у самој одлуци о проглашењу националног споменика БиХ из 2013. године.

-Без ургентног предузимања низа мјера, како хитних и краткорочних, тако и свеобухватних, темељних и дугорочних, физичкој опасности ће бити изложени посјетиоци на локацији споменика, а као друштво остаћемо без једног од културних, политичких и цивилизацијских симбола борбе за слободу и живота, које је Крајина дала у борби против фашизма – истиче се у допису између осталог.