Градоначелник о Регулационом плану: Постоји много страна које морамо саслушати и уважити њихова мишљења

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Градоначелник Драшко Станивуковић коментарисао је јавну презентацију Нацрта измјене дијела Регулационог плана за дио централног подручја града, која је привукла велико интересовање јавности.

Градоначелник каже да поносан на Бању Луку у којој су грађани укључени у процесе у граду, да јавне расправе зато и постоје, али је сасвим јасно како један Регулациони план настаје.

-То је важно рећи. Важно је да грађани знају како Регулациони план настаје и да у креирању истог учествују сви заинтересовани субјекти, који дају своје приједлоге и своја рјешења – рекао је он.

Посебно се осврнуо на три ствари, односно три битна захтјева за измјену поменутог Регулационог плана.

– Када говоримо о ужем дијелу центра града, за исти је посебно заинтересована Српска православна црква. Њихову полемику смо чули и добили једну такву иницијативу од њих. Други захтјев за измјену Регулационог плана добили смо од инвеститора, а трећи се односи на локацију на коју је Град посебно осјетљив, а то је мјесто гдје ће бити Централно спомен – обиљежје – рекао је градоначелник.

Поручују да се због свега овога Град суочио са мноштвом јасних ставова, првенствено када се говори о изградњи Централног – спомен обиљежја.

-Најјаснији став породица погинулих бораца и оних који су највише оштећени у протеклом одбрамбено – отаџбинском рату јесте да Централно спомен – обиљежје мора да буде у ужем центру града. Све остало, за њих је увреда – поручио је градоначелник Станивуковић.

Додао је да оне друге локације, које су такође предложене, са њима је као први човјек Града сагласан, али да архитекте и породице кажу нешто поптуно друго.

-Породице бораца и удружења бораца имали су јасан став од почетка када говоримо о овоме. Објавили смо међународни позив у којем је јасно назначено да архитекте, које буду радиле на спомен – обиљежју, треба да га прилагоде и локацији и простору – рекао је он.

Осврнуо се и на захтјев Српске православне цркве за измјену регулационог плана, те додао да са њима теку преговори.

-Наша Српска православна црква од почетка изградње Храма сагледава како да ријеши своје проблеме. Желимо и њих да чујемо, да разматрамо њихове приједлоге, да покушамо да урадимо оно што можемо и да се усагласимо са свима. Ово није ништа коначно . Мој приједлог је био да се објекат за потребе цркве изради до „Еуросплета“, тамо гдје су сада такстисти. Тражио сам мишљење и поручено ми је да би струка и дио архитеката били задовољни тиме, посебно јер је у непосредној близини цркве – рекао је он.

Градоначелник се осврнуо и на локалитет тзв „рупе“, поручивши како подржава јавну расправу која треба да буде одржана а све како би се чула мишљења свих грађана.

– Свима је спорна ламела од 11 спратова, а нико не види да ту има ламела од четири и пет спратова.  Заборавља се да су ту требале да буду четири ламеле са једне и четири ламеле са друге стране, значи укупно осам ламела са по седам спратова – рекао је градоначелник.

Он истиче да се све ради у складу са постојећим регулационим планом.

-Број спратова је исти, нема додатних спратова, само умјесто у свакој ламели по седам, негдје има четири, негдје једанаест, негдје шест, а све како би се боље уклопило у амбијент. Да ништа не дирамо из претходног,  постојећи Регулациони план је предвидио исту маркицу, односно уцртан објекат у односу на окружење, и то је ова коју смо ми оставили. Која резлика је између те двије маркице? – упитао је он.

Градоначелник истиче да је, када је у питању измјена Регулационог плана за центар, свјестан свега и да са неким стварима ни он лично није сагласан, те да ће покушати да нађу најбоље рјешње за све.

– Управо због тога сви Регулациони планови и иду на увид, да и јавност да свој глас. Можемо наћи боља рјешења. Зато ће бити и јавна расправа. Нисам ни ја задовољан са свиме, знам да може боље и другачује – закључио је градоначелник.