Фондација „Удружене жене“ прославила 25 година постојања

Фондација „Удружене жене“ Бања Лука прославила је велики јубилеј – 25 година постојања.

Уз бројне званице, чланице Фондације су се током свечаности осврнуле на свој рад, након чега је приказан кратки филм о свим досадашњим постигнућима овог удружења.

-Први смо женама жртвама насиља осигурали бесплатну психо-социјалну помоћ, покренули смо први СОС телефон у Српској који ради од 1997. године, отворили смо Сигурну кућу 2007. године, а на нашу 20 годишњицу смо успоставили Фонд за економско оснаживање жена које су преживјеле насиље, те смо помоћу овог фонда за пет година успјешно помогле више од 300 жена – казала је директорица „Удружених жена“ Александра Петрић.

Обиљежавању великог јубилеја у име Града Бање Луке присуствовале су Тања Вукомановић и Олга Бабић.

– Честитам им на 25 година борбе за права жена на брдовитом Балкану, показивању да нисмо саме, јачању улоге жена у друштву, указивању на дискриминацију и 25 година охрабривања да можемо даље и да можемо започети неку нову животну причу. Уједно хвала на свему што су до сада учиниле и свему што ће и даље чинити – поручила је савјетница градоначелника за медије и шеф Тима за комуникацију Тања Вукомановић.

Она је истакла да Град Бања Лука са овом фондацијом има веома добру сарадњу, те да подршка Града неће изостати ни у будућности.

Примјер сарадње Града и поменуте фондације могли смо да видимо већ данас, када је обиљежен Наранџасти дан – дан борбе против насиља над женама и дјевојчицама.

У оквиру обиљежавања Наранџастог дана, симболично 25. у мјесецу, Град у сарадњи са невладиним организација организује симболичу акцију, а овог мјесеца је одржан тренинг „Фитнесом против насиља“ у Парку „Младен Стојановић“.

Уз добру музику и позитивну енергију Сања Шеранић је одржала једночасовни тренинг хуманитарног карактера током којег су присутни имали прилику да куповином одређених фитнес реквизита донирају средства за Фонд за економско оснаживање жена, намијењен за проналазак излазне стратегије жена које користе специјализоване услуге Сигурне куће, склоништа за жене и дјецу жртве насиља у породици.

Подсјећамо, Наранџасти дан се обиљежава сваког 25-ог у мјесецу са циљем скретања пажње на овај велики друштвени проблем и подизања свијести ка стварању нулте толеранције на насиље.

„Ниси сама“: СОС телефон 1264

Ова фондација има дугогодишње искуство у пружању психолошке подршке женама и дјеци жртвама насиља путем СОС телефона за жене жртве насиља који су успоставили почетком 1997. године. Позивом на СОС телефон 1264, који је активан 24 часа, жртве насиља у породици или других облика родно заснованог насиља могу добити психолошку подршку, информације о заштити својих права и процедурама заштите права пред институцијама. СОС позив је бесплатан и анониман уколико особа која тражи помоћ то жели. Позивом на СОС телефон такође може се пријавити насиље или добити информације и савјет како помоћи женама и дјеци жртвама насиља у вашем блиском окружењу.