Evropski projekat o valorizaciji jevrejskog kulturnog nasljeđa predstavlja pozitivne ishode na završnoj konferenciji

REDSICOVER- naziv projekta Evropske unije, u koji je Grad Banja Luka, zajedno sa osam gradova dunavske regije, uključen od 2018. godine, se odnosi na ponovno otrkivanje i valorizaciju zaboravljenog jevrejskog nasljeđa u dunavskoj regiji. Projekat će trajati do polovine 2021. godine, a podržan je kroz Transnacionalni program Dunav i većim dijelom se finansira iz Evropskog regionalnog razvojnog fonda (ERDF).

Grad Regensburg (Njemačka) je organizovao završnu konferenciju projekta REDISCOVER, koja se održala onlajn 27. i 28. aprila, a kojoj je prisustvovalo preko 100 učesnika. Cilj konferencije nije bio samo predstaviti rezultate projekta, nego i podstaknuti zanimljive diskusije. U dinamičnoj diskusiji o „pluralizmu modernog Judeizma“, međunarodni panelisti, iz različitih sredina, su imali priliku razmijeniti svoja mišljenja o modernom Judeizmu, otvarajući dijalog i promovišući toleranciju. Učesnici, a posebno oni iz gradskih administracija, su zahvaljujući ekspertima za jevrejski kulturni turizam, stekli nove perspektive o dodatnoj vrijednosti turizma zasnovanom na potrebama zajednice.

Interni dio konferencije, tj. partnerski sastanak, koji je održan je 28. aprila, odnosio se na analizu projektnih rezultata i diskusiju partnera u vezi sa narednim strateškim mjerama za ekonomsku i društvenu održivost projektnih aktivnosti.

Projekat je imao višestruki značaj  za Grad Banju Luku.  Navedeni projekat je značajan za podizanje svijesti o jevrejskom kulturnom nasljeđu Banje Luke, o kojem se nije mnogo govorilo od Drugog svjetskog rata,  kao i za stavljanje Banje Luke na evropsku mapu kulturnog turizma, jer će se srodni turistički proizvodi projektnih partnera nastali iz projekta povezivati i zajedno promovisati. Kroz navedeni projekat su izrađeni QR kodovi, virtuelna šetnja i aplikacija za pametne uređaje. Skeniranjem QR kodova dobijaju se informacije o sinagogama koje su se nalazile u Banjoj Luci, dok virtuelna šetnja pruža informacije o prodavnicama u Gospodskoj ulici koje su držali Jevreji i o kućama Jevrejskih porodica. QR kodovi i virtuelna šetnja su sastavni dio aplikacije za pametne uređaje, pomoću kojih se mogu vidjeti tačne lokacije na kojima se nalazilo jevrejsko kulturno nasljeđe. QR kodovi čine stalnu izložbenu postavku u Jevrejskom kulturnom centru, a instalirani su i na digitalni turistički info-pult na Trgu Krajine. Aplikacija se može preuzeti sa platforme google play pod nazivom Jevrejska kulturna baština.

Takođe je kroz projekat „Rediscover“ kreirana virtuelna izložba jevrejskog nematerijalnog nasljeđa, koja se sastoji od pet video-snimaka o istoriji i kulturi jevrejske zajednice u Banjoj Luci i o jevrejskim porodicama, konkretno o doprinosu porodice Poljokan i i njihovom misterioznom ubistvu na početku Drugog svjetskog rata, kao i o porodicama Katan, Baruh i Levi, čija istorija je ispričana od strane njihovih potomaka.

Kreirana je i tematska turistička ruta zasnovana na jevrejskom kulturnom nasljeđu,koja je predstavljena putem Turističke organizacije Grada Banja Luka svim zainteresovanim turističkim vodičima, kao i plan da se navedena ruta uklopi u ostalu turističku ponudu Banjaluke. To je i prva zvanična tematska turistička ruta u Banjaluci, što će doprinijeti unapređenju turističke ponude Banje Luke.

Više informacija o rezultatima projekta REDISCOVER možete vidjeti na sljedećem linku:

http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/rediscover