Бања Лука сија у знак подршке особама са Дауновим синдромом

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Иако због епидемиолошке ситуације није било могућности за организацију програма поводом Свјетског дана особа са Дауновим синдромом, Град Бања Лука је сијао у жутој боји.

Испред освијетљеног Банског двора, градоначелник Бање Луке, Драшко Станивуковић разговарао је са представницима Удружења „Дајте нам шансу – Звјездице“, те поручио да Бања Лука вечерас сија у знак подршке особама са Дауновим синдромом како би, прије свега, показали емпатију и разумијевање за различите потребе и различитости, која је данас у највећем фокусу.

Иако је Бања Лука показала да има душу, градоначелник поручује да је, прије свега, потребна реформа којом би се системски рјешавали проблеми са којима се сусрећу ове породице.

– Постоје проблеми које треба системски рјешавати на нивоу републичких институција. Међутим, иако то не потпада под надлежност локалних заједница, Град Бања Лука то неће ставити по страни, него ће предузети оно што буде у могућности – поручио је градоначелник.

Да је потребно системско рјешење, сагласна је и савјетница за друштвене дјелатности градоначелника, Милада Шукало.

Она је истакла да је Град отворио своја врата за све невладине организације и удружења грађана која се баве дјецом и младима са потешкоћама у развоју, те да ће се у наредном периоду предузети конкретни системски кораци како би овим особама омогућили социјалну инклузију у правом смислу те ријечи.

– Покренуте су бројне иницијативе како би дјеци, младима, али и одраслим људима са Дауновим синдромом олакшали живот. Ово се посебно односи на олакшавање приступа здравственим услугама, јер је Град Бања Лука запримио одређене дописе везане за ове проблеме посебно у вријеме пандемије, када је приступ здравству свима отежан, а  проблем особа са потешкоћама у развоју је у том погледу и већи – поручила је Шукало.

Замјеница предсједника Удружења „Дајте нам шансу – Звјездице“, Драгана Зец истакла је да са Градом Бања Лука имају добру сарадњу и велику подршку, али да се породице сусрећу са проблемима попут приступа здравственим услугама, те да поједини родитељи немају коме повјерити дјецу како би обавили било какву дневну обавезу, као и да постоји потреба за већом подршком овим породицама у контексту социјалне инклузије.

Подсјећамо, Град Бања Лука планира реформу Дома омладине, која би требала да омогући  већи број садржаја за дјецу и младе са потешкоћама у развоју, те да им омогући већи степен социјалне инклузије, како би овим особама понудили могућност да раде, квалитетније проводе своје вријеме и да се више друже са својим вршњацима.

Поводом 21. марта Свјетског дана особа са Даун синдромом, жутом бојом били су освијетљени Бански двор као и тзв. „Зелени мост“.