Nagrade i priznanja Grada

Home / Gradska uprava / Nagrade i priznanja Grada

Povodom Dan grada – 22. aprila, Grad Banja Luka svake godine dodjeljuje nagrade i priznanja zaslužnim pojedincima, preduzećima, ustanovama i drugim subjektima. Odlukom o nagradama i priznanjima, ustanovljene su sljedeće nagrade i priznanja:

  • Ključ Grada Banja Luka, sa Poveljom “Počasni građanin grada Banje Luke”
  • Zlatni grb Grada Banja Luka
  • Plaketa Grada Banja Luka
  • Nagrada Grada Banja Luka – mladima.

U nastavku pogledajte dosadašnje dobitnike gradskih nagrada…

Ključ Grada Banja Luka, sa Poveljom “Počasni građanin grada Banje Luke”

Ova nagrada je priznanje Grada Banja Luka, koje se dodjeljuje kao poseban vid priznanja za djela i rad od opšteg značaja, u svim oblastima stvaralaštva.

1. g-đa Marianne Schommers – 2004. god.
2. Svetislav Tisa – Milosavljević (posthumno) – 2005. god.
3. Milorad Dodik – 2008. god.
4. Nebojša Radmanović – 2009. god.

5. Arije Livne – 2012. god.
6. Aleksandar-Bocan Harčenko – 2014. god.
7. Novak Đoković – 2015. god.

Zlatni grb Grada Banja Luka

Navedena nagrada je priznanje Grada Banja Luka – za izuzetan doprinos u razvoju grada, njegovanju odnosa sa drugim gradovima, za postignute vrhunske rezutlate i uspjehe u oblasti privrede, nauke, kulture, umjetnosti i sporta.

1. Akademik prof. dr Rajko Kuzmanović -2004. god.
2. Akademik Bekir Misirlić (posthumno) – 2004. god.
3. Dragoljub Davidović – 2005. god.
4. JU „Banski dvor – Kulturni centar“ – 2005. god.
5. Slobodan Gavranović – 2006. god.
6. Narodno pozorište – 2006. god.
7. Dječije pozorište RS – 2006.god.
8. Muzej RS – 2006. god.
9. Bernhard J. Deubig – 2007. god.
10. JP Radio televizija RS – 2007. god.
11. Zavod za rehabilitaciju „dr M. Zotović“ – 2008. god.
12. „Vodovod“ – 2008. god.
13. Petar Pero Perović – 2009. god.

14. Bogdan Žigić – 2011. god.
15. Slavko Podgorelec – 2012. god.
16. Arhiv Republike Srpske – 2013. god.
17. Srpsko pjevački društvo „Jedinstvo“ -2013. god.
18. Košarkaški klub invalida „Vrbas“ – 2014. god.
19. Jovan Babić – 2014. god.
20. Vidosava Grandić – 2014. god.
21. Gradska organizacija Crvenog krsta – 2015. god.
22. Tvornica obuće „Bema“ – 2016. god.
23. „Lanaco“ d.o.o. 2016. god.
24. Prof. dr med. nauka Dragan Danelišen – 2016. god.
25. Kraljevina Španije – 2017. god.
26. Saša Čađo – 2017. god.

Plaketa Grada Banja Luka

„Plaketa” je priznanje Grada Banja Luka, koje se dodjeljuje za izuzetna ostvarenja u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, umjetnosti, sporta, fizičke kulture, kao i za izuzetna humana djela, i ispoljenu hrabrost.

1. Roberto Faccani -2004. god.
2. Momčilo Đurić – 2004. god.
3. Radmila Smiljanić -2004. god.
4. Zoran Butorac – 2004. god.
5. JZU „Dom zdravlja“ – 2004. god.
6. Udruženje „Udružene žene“ Banja Luka -2004. god.
7. OŠ „Aleksa Šantić“ -2004. god.
8. JSU SD „Borik“ – 2004. god.
9. Novak Grbić – 2005. god.
10. Željko Kopanja – 2005. god.
11. GO „SUBNOR“ – 2005. god.
12. OFK „Lauš“ – 2005. god.
13. Biciklistički klub „BSK“ -2005. god.
14. Pravoslavna ambulanta „Sveti Apostol i Evanđelist Luka“ – 2005. god.
15. Klinika za dječije bolesti, KC BL 2005. god.
16. CARITAS Biskupije Banjaluka – 2005. god.
17. Rafting klub „Kanjon“ – 2006. god.
18. Ronilački klub „Buk“ – 2006. god.
19. BK „Slavija“ – 2006. god.
20. Željko Volaš – 2006. god.
21. Zdravko Ćosić -2006. god.
22. Danilo Ponjarac -2006. god.
23. „Hemofarm“ d.o.o.– 2007. god.
24. „Vitaminka“ a.d. – 2007. god.
25. „BIBIS“ d.o.o. – 2007. god.
26. „Tržnica“ a,d. – 2007. god.
27. „Tropik“d.o.o. – 2007. god.
28. „Tamaris“ d.o.o.- 2007. god.
29. Internacionalni centar „krupa“ – 2007. god.
30. Marko Popović – 2007. god.
31. Milorad – Buco Kenjalović – 2007. god.
32. Olivera Mastikosa – 2007. god.
33. Nikola Gaćeša – 2008. god.
34. Vladimir Blaha – 2008. god.
35. Franc Sošnja – 2008. god.
36. O.Š. „Ivo Andrić“ – 2008. god.
37. Područni fudbalski svez Grada Banjaluka – 2008. god.
38. „Drvorez“ d.o.o. Ljubačevo – 2008. god.
39. Udruženje bivših logoraša drugog svjetskog rata – 2008. god.
40. Protojerej stavrofor Ratko Radujković – 2009. god.
41. Jadranka Mudrenović – 2009. god.
42. Mihailo Rakita – 2009. god.
43. Dobrica Agatonović Aga – 2009. god.
44. Zoran Dujaković – 2009. god.
45. Gradski tamburaški orkestar banjaluka – 2009. god.
46. „Čistoća“ a.d.- 2009. god.
47. „Drvoprodukt“ – 2009. god.
48. O.Š. Đura Jakšić – 2009. god.
49. Dragan Davidović – 2009. god.
50. Udruženje građana „Prijatelji FK Borac“ – 2009. god.
51. Posthumno Sanela Živković – 2009. god.
52. Đuro Damjanović – 2010. god.
53. Azra Ikalović – 2010. god.
54. Nebojša Zubović – 2010. god.
55. Miroslav Janjanin – 2010. god.
56. Ženski kamerni hor „Banjalučanke“ – 2010. god.
57. Milan Popržen -2010. god.

58. Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje – 2010. god.
59. Tomo Marić – 2010. god.
60. Vjekoslav Potočnik – 2010. god.
61. Preduzeće „Maksmara“ – 2010. god.
62. Goran Talić – 2011. god.
63. Ranko Risojević – 2011. god.
64. Ekonomska škola Banjaluka – 2011. god.
65. Humanitarno udruženje žena „Duga“ – 2011. god.
66. Branko Janković – 2011. god.
67. Odbojkaški klub invalida „Banjaluka“ – 2011. god.
68. Dobrivoj Sabljić – 2011. god.
69. Nevenka-Nena Rodić – 2011. god.
70. Ljubomir Starčević – 2011. god.
71. Lazo Šešić – 2011. god.
72. Milutin Đuranović – 2012. god.
73. Anton Josipović – 2012. god.
74. Nenad Novaković – 2012. god.
75. Igor Ignjatović – 2012. god.
76. Mitar Medović – 2012. god.
77. Vojin Milaković – 2012. god.
78. Goran Račić – 2012. god.
79. OŠ „Jovan Cvijić“ – 2013. god.
80. Dr Sanja Sibinčić – 2013. god.
81. Ranko Pavlović – 2013. god.
82. Dušan Popović – 2013. god.
83. Nebojša Kuštrinović – 2013. god.
84. Milorad Slavnik – 2013. god.
85. Boris Testen – 2013. god.
86. Fudbalski klub „Polet“ – 2014. god.
87. Slobodan Karalić (posthumno) – 2014. god.
88. Dragoslav Medojević – 2014. god.
89. Prim. dr Mirjana Čeko –Čađo – 2014. god.
90. Bosa Miljuš – 2014. god.
91. Udruženje građana „Mozaik prijateljstva“ – 2015. god.
92. Udruženje sa četvoro i više djece „4+“ – 2015. god.
93. Momir Nikić – 2015. god.
94. Marinko Umičević – 2015. god.
95. Milan Hajduković – 2015. god.
96. JU „Narodna i univerzitetska biblioteka RS“ – 2016. god.
97. Muzej savremene umjetnosti RS -2016. god.
98. Kazneno-popravni zavod Banjaluka – 2016. god.
99. Prof. dr Aleksandar Lazarević – 2016. god.
100. Dr Slobodan Grahovac – 2016. god.
101. Novica Bogdanović- 2016. god.
102. Duško Kudra – 2016. god.
103. Gradsko pozorište „Jazavac“ – 2017. god.
104. Kajak kanu klub „Vrbas“ – 2017. god.
105. Dr Snježana Gajić – 2017. god.
106. Banjalučka pivara a.d. – 2017. god.
107. akademik prof. dr Vaskrsije Janjić – 2017. god.
108. prof. dr Milan Arbutina – 2017. god.
109. Gordana Milinović – 2017. god.
110. Radovan Ristić – 2017. god.
111. Stevo Havreljuk – 2017. god.
112. KUD „Pelagić“ – 2017. god.
113. Muzička škola „Konmuzika“ – 2017. god.
114. Radenka Jungić – 2017. god.

Nagrada Grada Banja Luka – mladima

Ova nagrada je novčana, i dodjeljuje se – kao poseban vid priznanja, za značajna ostvarenja u svim oblastima života. Uz novčanu nagradu, dodjeljuje se i diploma.

1. Željko Panić – 2004. god.
2. Aleksandar Hršum – 2004. god.
3. Dejan Strika – 2004. godina
4. Snježana Savičić – 2004. god.
5. Nikolina Jelisavac – 2005. god.
6. Slobodan Vidović – 2005. god.
7. Dramska sekcija učenika Ekonomske škole- 2005. god.
8. Mladen Matvić – 2006. god.
9. Ljubiša Savanović – 2006. god.
10. Slađana Zrnić – 2006. god.
11. Multimedijalna sekcija „Đački studio“ O.Š. „Ivo Andrić“ – 2007. god.
12. Dragana Marić -2007. god.
13. Marija Šestić – 2007. god.
14. Tatjana Adamović – 2007. god.
15. Nilan Keserović – 2007. god.
16. Tatjana Marković- 2008. god.
17. Radomir Mitrić – 2008. god.
18. Kristina Ivanković-Koki – 2008. god.
19. Aleksandra Bilanović – 2009. god.
20. Ana Komljenović – 2009. god.

21. Aleksandar Pejaković – 2009. god.
22. Omladinski savjet Banjaluka – 2009. god.
23. Sandra Ljubojević -2010. god.
24. Nikola Savić – 2010. god.
25. Jovana Raljić -2011. god.
26. Biljana Nedić – 2011. god.
27. Nemanja Mićević – 2011. god.
28. Studentsko pozorište – 2012. god.
29. Sara Spasojević – 2012. god.
30. Jelena Stevandić – 2013. god.
31. Dejan Janković – 2013. god.
32. Milan Vidović -2014. god.
33. Nataša Savić – 2014. god.
34. Vladana Gavranović – 2015. god.
35. Budiša Radoš – 2015. god.
36. Andrea Dukić – 2016. god.
37. David Mastikosa – 2016. god.
38. Robert Dacešin – 2017. god.
39. Ana Kotur – 2017. god.
40. Anji Kavić – 2017. god.

Za dodjelu navedenih nagrada i priznanja, utvrđeni su osnovni kriterijumi, i to:

  • izuzetan doprinos u razvoju grada, radom i zaslugama u izgradnji, u stvaranju i
  • njegovanju odnosa i tradicija sa drugim lokalnim zajednicama;
  • postignuti izuzetni rezultati u: privređivanju, osvajanju novih tehnologija, tehničkih unapređenja, novatorstva i racionalizacije;
  • izuzetna ostvarenja, i ostvareni vrhunski rezultati u oblasti obrazovanja, nauke kulture, umjetnosti, sporta i fizičke kulture;
  • izuzetan doprinos u humanitarnim i dobrotvornim akcijama;
  • ispoljena hrabrost u vanrednim situacijama na spašavanju ljudskih života i sprečavanju materijalnih šteta.

Sva zainteresovana pravna i fizička lica sa područja grada Banje Luke  mogu da podnesu svoje inicijative za dodjelu nagrada i priznanja, nakon što Komisija za izbor i imenovanja, nagrade i priznanja Skupštine Grada raspiše javni poziv.