|
„Microstories - Kонтексти савремене женске умјетничке праксе након двијехиљадите“
У Музеју савремене умјетности Републике Српске 17. маја је отворена изложба „Microstories - Kонтексти савремене
женске умјетничке праксе након двијехиљадите“.
Ова изложба је осмишљена како би се проблематизовао контекст политике родних идентитета савремене женске умјетничке праксе. У фокусу изабраних радова су они, који су усмјерени ка критичкoj ревалоризацији прошлости, као и рефлексији властите ситуираности у историјским збивањима, ранијем социјалистичком контексту, али и преиспитивањима субјекта у оквиру феминистичке просторности, као и промишљању феминистичког дјеловања у новим историјским околностима.
Изабране умјетнице (Сандра Дукић, Маргарета Керн, Ирма Маркулин и Борјана Мрђа) карактерише посебан сензибилитет за микрозаједницу, емпатију и емоционалну ангажованост, односно склоност ка благом и интимном опхођењу с малим стварностима, што - можда - даје посебно обиљежје женског ентитета.
Кустос изложбе је др Сарита Вујковић, музејски савјетник, а изложба ће бити отворена до 17. јуна ове године.
Публикација „Инвентуре Енергије 2012“
Музеј савремене умјтности РС управо је издао публикацију под називом „Инвентуре Енергије 2012“, којом је
настављена пракса обједињавања прегледа дешавања у овој институцији културе. Подсјећамо, у јануару прошле године објављена је прва публикација „Инвентуре Енергије 2004-2010“, у којој су биле пописане све изложбе, пројекти, регионалне и међународне сарадње, дјелатност Педагошког одјељења и библиотеке, стручни текстови и значај графичког дизајна у креирању имиџа МСУ РС.
У овогодишњој публикацији је, такође, представљен преглед изложби и пројеката МСУ РС, партнерских пројеката („Креативне жене иноваторке“, Изложба карикатура ПЈЕР, Изложба студената и професора Факултета за информационе технологије и дизајн...), као и изложбе које су презентоване у другим градовима Републике Српске, манифестација „Ноћ музеја“ и други догађаји, значајни за ову институцију.


