Идентификоване критичне тачке на Врбасу

Критичне тачке на подручју града на којима може доћи до поплава, представљене су у посебно израђеној карти, у оквиру пројекта који је реализовало Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију у сарадњи са УНДП-ом и Глобалним фондом за животну средину.

Карта опасности од поплава, као дио пројекта „Интегрисање климатских промјена у смањењу ризика од поплава у сливу ријеке Врбас“, на прецизан начин показује све критичне тачке, дијелићи их на мјеста високе, средње и ниске опасности од поплава.

-Ова карта је од изузетног значаја и намијењена је за информисање привредних субјеката и других правних лица, становништва и институција у смислу поплавног ризика и плавних зона на територији града – појаснио је шеф Одсјека за послове цивилне заштите и професионалне територијалне ватрогасне јединице Младен Ћућун.

Истовремено, како је нагласио – намијењена је свим организацијама и службама које кроз провођење планских активности из својих надлежност треба да имају сазнања о ризику од поплава и плавним зонама на територији града.

Говорећи о превентивним активностима Цивилне заштите усмјерних на смањење ризика од поплава, Ћућун каже да ће на прољеће наставити акцију чишћења и уређења малих водотокова на ширем подручју, за шта је набављена и савремена грађевинска механизација.

-Прошле године смо набавили два багера, а на прољеће ћемо добити и специјализовани камион, тзв. „грајфер“. Планирано је рашчишћавање и продубљивање корита потока и пропусних канала на подрчју више насеља, међу којима Дебељака, Аде и, посебно, горњих дијелова Старчевице, који су раније били плављени управо због зараслих канала и недовољне пропусности корита потока – закључио је он.

Пројектом „Интегрисање климатских промјена у смањењу ризика од поплава у сливу ријеке Врбас“ обухваћено је 14 локалних заједница у сливу Врбаса, које су 2014. године биле захваћене катастрофалним поплавама, међу којима је и Бања Лука.

Карта опасности од поплава објављена је на овој интернет страници, у Рубрици Грађани/Цивилна заштита, а можете је погледати и овдје.

Карте, као и хидролошка осматрања водостаја на ријеци врбас у реалном времену могу се погледати и на: http://vrb.pmfbl.org/